Texas Instruments REG711EA-2.7/250
Part No.:
REG711EA-2.7/250
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuREG711EA-2.7/250.pdf
Description:
IC REG CHG PUMP 2.7V 50MA 8VSSOP
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Charge Pump
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
1.8V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
50mA
Frequency - Switching:
1MHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)