REG711EA-5/2K5.pdf
| Image | |||||
| Series | - | - | - | - | - |
| Package/Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Obsolete |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Topology | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump | Charge Pump |
| Output Type | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V | 1.8V | 2.7V | 1.8V | 1.8V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V | 2.5V | 5V | 3V | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | - | - | - | - | - |
| Current - Output | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| Frequency - Switching | 1MHz | 1MHz | 1MHz | 1MHz | 1MHz |