Texas Instruments TL2575-12IKV
Part No.:
TL2575-12IKV
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
AnpuTL2575-12IKV.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-220-5 Formed Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)