Texas Instruments TL2575-33IN
Part No.:
TL2575-33IN
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuTL2575-33IN.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 16PDIP
Package/Case:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)