Texas Instruments TL2575HV-12IN
Part No.:
TL2575HV-12IN
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuTL2575HV-12IN.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 1A 16PDIP
Package/Case:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)