Texas Instruments TLV1117-15CDCYRG3
Part No.:
TLV1117-15CDCYRG3
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuTLV1117-15CDCYRG3.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 800MA SOT223-4
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C