Texas Instruments TLV1117-33IDRJR
Part No.:
TLV1117-33IDRJR
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuTLV1117-33IDRJR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8SON
Package/Case:
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C