UMW LD1117-3.3
Part No.:
LD1117-3.3
Manufacturer:
UMW
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuLD1117-3.3.pdf
Description:
SOT223-3L LINEAR VOLTAGE REGULAT
Manufacturer:
UMW
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)