Vishay Sprague 13008-051MESZ
Part No.:
13008-051MESZ
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
3024 (7660 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 20% 25V 3024
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 13008
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Size / Dimension:
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)