Vishay Sprague M39003/01-5289/TR
Part No.:
M39003/01-5289/TR
Description:
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Manufacturer Size Code:
C
Failure Rate:
P (0.1%)