Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5KE15A-E3/73
Part No.:
1.5KE15A-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE15A-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
TransZorb®
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12.8V
Voltage - Breakdown (Min):
14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)