Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5KE39A/54
Part No.:
1.5KE39A/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Anpu1.5KE39A/54.pdf
Description:
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33.3V
Voltage - Breakdown (Min):
37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)