Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5KE9.1A-E3/54
Part No.:
1.5KE9.1A-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Anpu1.5KE9.1A-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.78V
Voltage - Breakdown (Min):
8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
112A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)