Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC8.2A-E3/57T
Part No.:
1.5SMC8.2A-E3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Anpu1.5SMC8.2A-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMC
Manufacturer:
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.02V
Voltage - Breakdown (Min):
7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
124A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)