Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ7.5A-E3/52
Part No.:
SMBJ7.5A-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMBJ7.5A-E3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)