Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ8.5CD-M3/H
Part No.:
SMBJ8.5CD-M3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMBJ8.5CD-M3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.3VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)