Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ6.5CA-E3/57T
Part No.:
SMCJ6.5CA-E3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMCJ6.5CA-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)