Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ8.5A-E3/57T
Part No.:
SMCJ8.5A-E3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMCJ8.5A-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order SMCJ8.5A-E3/57T on Anpu?
3. Are the SMCJ8.5A-E3/57T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ8.5A-E3/57T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ85CA-E3/57T SMCJ85CA-E3/9AT SMCJ8.0CA-E3/57T SMCJ8.5CA-E3/57T SMCJ85A-E3/57T
Part Number SMCJ85CA-E3/57T SMCJ85CA-E3/9AT SMCJ8.0CA-E3/57T SMCJ8.5CA-E3/57T SMCJ85A-E3/57T
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - - - 1
Bidirectional Channels 1 1 1 1 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 8V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 8.89V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 13.6V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.9A 10.9A 110.3A 104.2A 10.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)