YAGEO 1.5KE110CA/B
Part No.:
1.5KE110CA/B
Manufacturer:
YAGEO
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE110CA/B.pdf
Description:
1.5KE, DO-201, 94V, 152V, BOX
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Box
Type:
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
94V
Voltage - Breakdown (Min):
105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)