YAGEO 1.5KE62A/B
Part No.:
1.5KE62A/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE62A/B.pdf
Description:
1.5KE, DO-201, 53V, 85V, BOX
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
53V
Voltage - Breakdown (Min):
58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)