YAGEO 1.5KE68CA/B
Part No.:
1.5KE68CA/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE68CA/B.pdf
Description:
1.5KE, DO-201, 58.1V, 92V, BOX
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58.1V
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201
1. How to order 1.5KE68CA/B on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 1.5KE68CA/B is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 1.5KE68CA/B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1.5KE68CA/B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1.5KE68CA/B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1.0SMB24CA/TR13 1.5KE6.8CA/B 1.5KE22CA/B 1.5KE7.5CA/B 1.5KE22A/B
Part Number 1.0SMB24CA/TR13 1.5KE6.8CA/B 1.5KE22CA/B 1.5KE7.5CA/B 1.5KE22A/B
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Series 1.0SMB 1.5KE 1.5KE 1.5KE 1.5KE
Packaging Tape & Reel (TR) Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - - - 1
Bidirectional Channels 1 1 1 1 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20.5V 5.8V 18.8V 6.4V 18.8V
Voltage - Breakdown (Min) 22.8V 6.45V 20.9V 7.13V 20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 33.2V 10.5V 30.6V 11.3V 30.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.7A 144.8A 49.7A 134.5A 49.7A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)