Analog Devices Inc. ADP1073AN-12
Part No.:
ADP1073AN-12
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1073AN-12.pdf
Description:
IC REG BUCK BOOST 12V 8PDIP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
ADP1073
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck-Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
1V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
Frequency - Switching:
19kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-PDIP
1. How to order ADP1073AN-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ADP1073AN-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ADP1073AN-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1073AN-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1073AN-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADP1073AN ADP1073AN-3.3 ADP1073AN-12 ADP1073AN-5
Part Number ADP1073AN ADP1073AN-3.3 ADP1073AN-12 ADP1073AN-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1073 ADP1073 ADP1073 ADP1073
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 1V 1V 1V 1V
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.212V 3.3V 12V 5V
Voltage - Output (Max) 24V - - -
Current - Output - - - -
Frequency - Switching 19kHz 19kHz 19kHz 19kHz