Analog Devices Inc. ADP1108AN-3.3
Part No.:
ADP1108AN-3.3
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1108AN-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK BOOST 3.3V 8PDIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Frequency - Switching:
19kHz
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-PDIP
1. How to order ADP1108AN-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1108AN-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1108AN-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1108AN-3.3.
Image ADP1108AN ADP1108AN-12 ADP1108AN-3.3
Part Number ADP1108AN ADP1108AN-12 ADP1108AN-3.3
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1108 ADP1108 ADP1108
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.245V 12V 3.3V
Voltage - Output (Max) 23.4V - -
Current - Output - - -
Frequency - Switching 19kHz 19kHz 19kHz
Synchronous Rectifier No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C