Analog Devices Inc. ADP1108AR-12
Part No.:
ADP1108AR-12
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1108AR-12.pdf
Description:
IC REG BUCK BOOST 12V 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Frequency - Switching:
19kHz
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order ADP1108AR-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ADP1108AR-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ADP1108AR-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1108AR-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1108AR-12.
Image ADP1108AR ADP1108AR-3.3 ADP1108AR-5 ADP1108AR-12
Part Number ADP1108AR ADP1108AR-3.3 ADP1108AR-5 ADP1108AR-12
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1108 ADP1108 ADP1108 ADP1108
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.245V 3.3V 5V 12V
Voltage - Output (Max) 23.4V - - -
Current - Output - - - -
Frequency - Switching 19kHz 19kHz 19kHz 19kHz
Synchronous Rectifier No No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C