Analog Devices Inc. ADP1109AAN-12
Part No.:
ADP1109AAN-12
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1109AAN-12.pdf
Description:
IC REG BOOST 12V 1.2A 8PDIP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.2A (Switch)
Frequency - Switching:
120kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-PDIP
1. How to order ADP1109AAN-12 on Anpu?
3. Are the ADP1109AAN-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1109AAN-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1109AAN-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADP1109AAN ADP1109AAN-5 ADP1109AAN-12 ADP1109AAN-3.3
Part Number ADP1109AAN ADP1109AAN-5 ADP1109AAN-12 ADP1109AAN-3.3
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - - -
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Up Step-Up Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Boost Boost Boost Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 9V 9V 9V 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 5V 12V 3.3V
Voltage - Output (Max) 9V - - -
Current - Output 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch)
Frequency - Switching 120kHz 120kHz 120kHz 120kHz
Synchronous Rectifier No No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C