Analog Devices Inc. ADP1109AAR-3.3
Part No.:
ADP1109AAR-3.3
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1109AAR-3.3.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 1.2A 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.2A (Switch)
Frequency - Switching:
120kHz
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order ADP1109AAR-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1109AAR-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1109AAR-3.3?
Image ADP1109AAR ADP1109AAR-5 ADP1109AAR-3.3
Part Number ADP1109AAR ADP1109AAR-5 ADP1109AAR-3.3
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Up Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Boost Boost Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 9V 9V 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) 9V - -
Current - Output 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch)
Frequency - Switching 120kHz 120kHz 120kHz
Synchronous Rectifier No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C