Analog Devices Inc. ADP1109AN-3.3
Part No.:
ADP1109AN-3.3
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1109AN-3.3.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 1.2A 8PDIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.2A (Switch)
Frequency - Switching:
120kHz
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
8-PDIP
1. How to order ADP1109AN-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1109AN-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1109AN-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1109AN-3.3.
Image ADP1109AN-12 ADP1109AN ADP1109AN-5 ADP1109AN-3.3
Part Number ADP1109AN-12 ADP1109AN ADP1109AN-5 ADP1109AN-3.3
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - - -
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Topology Boost Boost Boost Boost
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 9V 9V 9V 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 1.25V 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - 12V - -
Current - Output 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch)
Frequency - Switching 120kHz 120kHz 120kHz 120kHz
Synchronous Rectifier No No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C