Analog Devices Inc. ADP1109AR-3.3
Part No.:
ADP1109AR-3.3
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1109AR-3.3.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 1.2A 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Function:
Step-Up
Topology:
Boost
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.2A (Switch)
Frequency - Switching:
120kHz
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order ADP1109AR-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1109AR-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1109AR-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1109AR-3.3.
Image ADP1109AR-5-REEL ADP1109AR ADP1109AR-3.3 ADP1109AR-5 ADP1109AR-12
Part Number ADP1109AR-5-REEL ADP1109AR ADP1109AR-3.3 ADP1109AR-5 ADP1109AR-12
Series - - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Up Step-Up Step-Up Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Boost Boost Boost Boost Boost
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 1.25V 3.3V 5V 12V
Voltage - Output (Max) - 12V - - -
Current - Output 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch)
Frequency - Switching 120kHz 120kHz 120kHz 120kHz 120kHz
Synchronous Rectifier No No No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C