Analog Devices Inc. ADP1110AN-12
Part No.:
ADP1110AN-12
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1110AN-12.pdf
Description:
IC REG BUCK BOOST 12V 8PDIP
Series:
ADP1110
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Function:
Step-Up/Step-Down
Topology:
Buck-Boost
Voltage - Input (Min):
1V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Frequency - Switching:
70kHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-PDIP
1. How to order ADP1110AN-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ADP1110AN-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ADP1110AN-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1110AN-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1110AN-12.
Image ADP1110AN-3.3 ADP1110AN-12 ADP1110AN ADP1110AN-5
Part Number ADP1110AN-3.3 ADP1110AN-12 ADP1110AN ADP1110AN-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1110 ADP1110 ADP1110 ADP1110
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Fixed Fixed Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 1V 1V 1V 1V
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 12V 1.245V 5V
Voltage - Output (Max) - - 30V -
Current - Output - - - -
Frequency - Switching 70kHz 70kHz 70kHz 70kHz