Analog Devices Inc. ADP1148AN-3.3
Part No.:
ADP1148AN-3.3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1148AN-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 14PDIP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
ADP1148
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
14-PDIP
1. How to order ADP1148AN-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1148AN-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1148AN-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1148AN-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADP1148AN-3.3 ADP1148AN ADP1148AN-5
Part Number ADP1148AN-3.3 ADP1148AN ADP1148AN-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1148 ADP1148 ADP1148
Package/Case 14-DIP (0.300", 7.62mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck
Output Type Fixed Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3.5V 3.5V 3.5V
Voltage - Input (Max) 18V 18V 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.25V 5V
Voltage - Output (Max) - 18V -
Current - Output - - -
Frequency - Switching - - -
Synchronous Rectifier Yes Yes Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C