Analog Devices Inc. ADP1148AR-3.3
Part No.:
ADP1148AR-3.3
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1148AR-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 14SO
Series:
ADP1148
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Function:
Step-Down
Topology:
Buck
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-SO
1. How to order ADP1148AR-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1148AR-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1148AR-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1148AR-3.3.
Image ADP1148AR-REEL ADP1148AR-3.3 ADP1148AR-5
Part Number ADP1148AR-REEL ADP1148AR-3.3 ADP1148AR-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series ADP1148 ADP1148 ADP1148
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3.5V 3.5V 3.5V
Voltage - Input (Max) 18V 18V 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 3.3V 5V
Voltage - Output (Max) 18V - -
Current - Output - - -
Frequency - Switching - - -
Synchronous Rectifier Yes Yes Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C