Analog Devices Inc. ADP1173AN-3.3
Part No.:
ADP1173AN-3.3
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuADP1173AN-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK BST 3.3V 1.5A 8PDIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Function:
Step-Up/Step-Down
Topology:
Buck-Boost
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.5A (Switch)
Frequency - Switching:
400kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-PDIP
1. How to order ADP1173AN-3.3 on Anpu?
3. Are the ADP1173AN-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1173AN-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1173AN-3.3.
Image ADP1173AN ADP1173AN-3.3 ADP1173AN-5
Part Number ADP1173AN ADP1173AN-3.3 ADP1173AN-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - -
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Adjustable Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V 2V
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.245V 3.3V 5V
Voltage - Output (Max) 18.9V - -
Current - Output 1.5A (Switch) 1.5A (Switch) 1.5A (Switch)
Frequency - Switching 400kHz 400kHz 400kHz
Synchronous Rectifier No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C