Analog Devices Inc. ADP1173AR-12
Part No.:
ADP1173AR-12
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1173AR-12.pdf
Description:
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Function:
Step-Up/Step-Down
Topology:
Buck-Boost
Voltage - Input (Min):
2V
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.5A (Switch)
Frequency - Switching:
400kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order ADP1173AR-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ADP1173AR-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ADP1173AR-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1173AR-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADP1173AR-12.
Image ADP1173AR-12 ADP1173AR-5
Part Number ADP1173AR-12 ADP1173AR-5
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Function Step-Up/Step-Down Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck-Boost Buck-Boost
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 2V 2V
Voltage - Input (Max) 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 5V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 1.5A (Switch) 1.5A (Switch)
Frequency - Switching 400kHz 400kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C