Analog Devices Inc. ADP1763WACPZ1.25-R7
Part No.:
ADP1763WACPZ1.25-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP1763WACPZ1.25-R7.pdf
Description:
3ALOWVIN, VERYLOW DO LOW NOISE,H
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.145V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
16 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-LFCSP (3x3)
1. How to order ADP1763WACPZ1.25-R7 on Anpu?
3. Are the ADP1763WACPZ1.25-R7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP1763WACPZ1.25-R7?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADP1763WACPZ1.25-R7
Part Number ADP1763WACPZ1.25-R7
Manufacturer Analog Devices Inc.
Series -
Package/Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.145V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Current - Supply (Max) 16 mA
PSRR -
Control Features Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)