Analog Devices Inc. ADP5310AREZN-3.3R7
Part No.:
ADP5310AREZN-3.3R7
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuADP5310AREZN-3.3R7.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ/3.3V DL 16TSSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.8V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
5V
Current - Output:
50mA, 300mA, 800mA
Frequency - Switching:
600kHz , 1.2GHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-TSSOP-EP
1. How to order ADP5310AREZN-3.3R7 on Anpu?
3. Are the ADP5310AREZN-3.3R7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADP5310AREZN-3.3R7?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADP5310AREZN-2.8R7 ADP5310AREZN-255R7 ADP5310AREZN-R7 ADP5310AREZN-3.3R7
Part Number ADP5310AREZN-2.8R7 ADP5310AREZN-255R7 ADP5310AREZN-R7 ADP5310AREZN-3.3R7
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - - - -
Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck
Output Type Adjustable (Fixed) Adjustable (Fixed) Adjustable Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 2 3 2 2
Voltage - Input (Min) 2.7V 2.7V 2.7V 2.7V
Voltage - Input (Max) 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V (2.8V) 0.8V (2.55V) 0.8V 0.8V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 5V 5V 5V 5V
Current - Output 50mA, 300mA, 800mA 50mA, 300mA, 800mA 50mA, 300mA, 800mA 50mA, 300mA, 800mA
Frequency - Switching 600kHz , 1.2GHz 400kHz ~ 1.4MHz 600kHz , 1.2GHz 600kHz , 1.2GHz
Synchronous Rectifier No Yes No No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)