Analog Devices Inc. ADPL16000AATA+T
Part No.:
ADPL16000AATA+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-WFDFN
Datasheet:
AnpuADPL16000AATA+T.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 0.4V 8TDFN
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-WFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
0.4V
Frequency - Switching:
500kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-TDFN (2x2)
1. How to order ADPL16000AATA+T on Anpu?
3. Are the ADPL16000AATA+T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADPL16000AATA+T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADPL16000AATA+T
Part Number ADPL16000AATA+T
Manufacturer Analog Devices Inc.
Series -
Package/Case 8-WFDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 0.4V
Frequency - Switching 500kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)