Analog Devices Inc. LTC3306AACBZ-1.2-R7
Part No.:
LTC3306AACBZ-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WFBGA, WLCSP
Datasheet:
AnpuLTC3306AACBZ-1.2-R7.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.2V 1.75A 6WLCSP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
6-WFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.25V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.75A
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WLCSP (1.64x1.03)
1. How to order LTC3306AACBZ-1.2-R7 on Anpu?
3. Are the LTC3306AACBZ-1.2-R7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LTC3306AACBZ-1.2-R7?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LTC3306AACBZ-1.2-R7 LTC3306AACBZ-R7
Part Number LTC3306AACBZ-1.2-R7 LTC3306AACBZ-R7
Manufacturer Analog Devices Inc. Analog Devices Inc.
Series - -
Package/Case 6-WFBGA, WLCSP 6-WFBGA, WLCSP
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Fixed Programmable
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 2.25V 2.25V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 0.5V
Voltage - Output (Max) - 3.65V
Current - Output 1.75A 1.75A
Frequency - Switching 2MHz 2MHz
Synchronous Rectifier Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)