Analog Devices Inc./Maxim Integrated ADPL42001ATT+
Part No.:
ADPL42001ATT+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
20V, 100MA, ULTRA-LOW QUIESCENT
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Adjustable
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.6V
Voltage - Output (Max):
18V
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-TDFN (3x3)
1. How to order ADPL42001ATT+ on Anpu?
3. Are the ADPL42001ATT+ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADPL42001ATT+?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ADPL42001ATT+.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADPL42001ATT+ ADPL42001ATT+T
Part Number ADPL42001ATT+ ADPL42001ATT+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Adjustable Adjustable
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V 0.6V
Voltage - Output (Max) 18V 18V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 100mA 1.1V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 15 µA 15 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable, Power Good Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)