Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1724EZK27+T
Part No.:
MAX1724EZK27+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMAX1724EZK27+T.pdf
Description:
IC REG BOOST 2.7V 400MA TSOT23-5
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
400mA (Switch)
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
1. How to order MAX1724EZK27+T on Anpu?
3. Are the MAX1724EZK27+T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX1724EZK27+T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX1724EZK27+T
Part Number MAX1724EZK27+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 400mA (Switch)
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)