Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1836ETT33+T
Part No.:
MAX1836ETT33+T
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMAX1836ETT33+T.pdf
Description:
IC REG BCK ADJ/1.25V 125MA 6TDFN
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
24V
Current - Output:
125mA
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
6-TDFN (3x3)
1. How to order MAX1836ETT33+T on Anpu?
3. Are the MAX1836ETT33+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX1836ETT33+T?
Image MAX1836ETT33+T
Part Number MAX1836ETT33+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 24V
Current - Output 125mA
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C