Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1837ESA33
Part No.:
MAX1837ESA33
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMAX1837ESA33.pdf
Description:
IC REG BCK ADJ/1.25V 250MA 8SOIC
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
24V
Current - Output:
250mA
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order MAX1837ESA33 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAX1837ESA33 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAX1837ESA33 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX1837ESA33?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAX1837ESA33.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX1837ESA33
Part Number MAX1837ESA33
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 24V
Current - Output 250mA
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C