Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1837ETT33+T
Part No.:
MAX1837ETT33+T
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMAX1837ETT33+T.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 250MA 6TDFN
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
250mA
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-TDFN (3x3)
1. How to order MAX1837ETT33+T on Anpu?
3. Are the MAX1837ETT33+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX1837ETT33+T?
Image MAX1837ETT33+T
Part Number MAX1837ETT33+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 250mA
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)