Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX20026ATIB/V+T
Part No.:
MAX20026ATIB/V+T
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Description:
IC REG BCK ADJ 200MA QUAD 28TQFN
Package/Case:
28-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
4
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
4V
Current - Output:
200mA
Frequency - Switching:
3.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
28-TQFN (4x4)
1. How to order MAX20026ATIB/V+T on Anpu?
3. Are the MAX20026ATIB/V+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX20026ATIB/V+T?
Image MAX20026ATIB/V+T
Part Number MAX20026ATIB/V+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 28-WFQFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) 4V
Current - Output 200mA
Frequency - Switching 3.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C