Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX38640BENT18+T
Part No.:
MAX38640BENT18+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-XFBGA, WLBGA
Datasheet:
AnpuMAX38640BENT18+T.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 175MA 6WLP
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
6-XFBGA, WLBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
1.8V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
175mA
Frequency - Switching:
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WLP (1.42x0.89)
1. How to order MAX38640BENT18+T on Anpu?
3. Are the MAX38640BENT18+T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX38640BENT18+T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX38640BENT18+T
Part Number MAX38640BENT18+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-XFBGA, WLBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 175mA
Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)