Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4833ETT25BD3
Part No.:
MAX4833ETT25BD3
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMAX4833ETT25BD3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 100MA LDO
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.13V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Control Features:
Enable, Reset, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-TDFN-EP (3x3)
1. How to order MAX4833ETT25BD3 on Anpu?
3. Are the MAX4833ETT25BD3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX4833ETT25BD3?
Image MAX4833ETT25BD3
Part Number MAX4833ETT25BD3
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA
Current - Output 100mA
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)