Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4833EUT33BD3
Part No.:
MAX4833EUT33BD3
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AnpuMAX4833EUT33BD3.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO 100MA
Package/Case:
SOT-23-6
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.13V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order MAX4833EUT33BD3 on Anpu?
3. Are the MAX4833EUT33BD3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX4833EUT33BD3?
Image MAX4833EUT33BD3-T MAX4833EUT33BD3
Part Number MAX4833EUT33BD3-T MAX4833EUT33BD3
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case SOT-23-6 SOT-23-6
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA 0.13V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable, Reset, Soft Start Enable, Reset, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)