Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4835EUT28BD3
Part No.:
MAX4835EUT28BD3
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AnpuMAX4835EUT28BD3.pdf
Description:
250MA LDO LINEAR REGULATORS WITH
Package/Case:
SOT-23-6
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order MAX4835EUT28BD3 on Anpu?
3. Are the MAX4835EUT28BD3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX4835EUT28BD3?
Image MAX4835EUT28BD3
Part Number MAX4835EUT28BD3
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case SOT-23-6
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)