Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4837EUT25BD3
Part No.:
MAX4837EUT25BD3
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMAX4837EUT25BD3.pdf
Description:
500MA, LDO LINEAR REGULATOR WITH
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-TDFN (3x3)
1. How to order MAX4837EUT25BD3 on Anpu?
3. Are the MAX4837EUT25BD3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX4837EUT25BD3?
Image MAX4837EUT25BD3
Part Number MAX4837EUT25BD3
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)