Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4837EUT33BD3-T
Part No.:
MAX4837EUT33BD3-T
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMAX4837EUT33BD3-T.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO 500MA
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-TDFN (3x3)
1. How to order MAX4837EUT33BD3-T on Anpu?
3. Are the MAX4837EUT33BD3-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX4837EUT33BD3-T?
Image MAX4837EUT33BD3-T
Part Number MAX4837EUT33BD3-T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)