Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6469UT27AD3
Part No.:
MAX6469UT27AD3
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AnpuMAX6469UT27AD3.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO 300MA
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Bulk
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V (2.7V)
Voltage - Output (Max):
5.5V
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
136 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order MAX6469UT27AD3 on Anpu?
3. Are the MAX6469UT27AD3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX6469UT27AD3?
Image MAX6469UT27AD3
Part Number MAX6469UT27AD3
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case SOT-23-6
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (2.7V)
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)